YENİ DÜNYADA MARKALAŞMAK

1K 5N sorularla profesyonel marka yaratmanın aşamalarını öğreniyoruz.


Marka hayatımızın her alanında tercihlerimizi etkileyen bir faktör olmuştur. Doğduğumuz anda annemizin kullanacağı bezi seçmesinden başlayarak ilk giysilerimiz, ilk çikolatamız, ilk fastfood yiyeceğimiz veya ilk parfümümüzü seçerken marka tercih sebeblerini etkilemiştir.

Günümüzde marka sadece firma ürünleri ile sınırlı kalmadı. Koskocaman bir değişime uğradı ve popüler dünyada konuşulurluğu artmış insanların isimleride markaya dönüştü. Örneğin Ülker bir marka bunu hepimiz biliyoruz. Peki Acun Ilıcalı o bir marka mı?

İnternet ve Sosyal Medya’nın hayatımıza girmesiyle yaratılan tüketim pazarı üreticileri yeni ürünler oluşturmaya ve farklı isimlerle sunarak hizmet vermeye yönlendirdi. Özellikle kurumsal kimliği olan şirketler isimlerini korumakta daha bilinçliyken yeni piyasaya katılan firmalar havuza girerken ne yapmaları gerektiğini bilmediklerinden art niyetli tehlikelere açık kaldı.

Marka-Marka.org sitesi ile yaptığımız röportaj sizi köpekbalıklarıyla dolu bu havuzda markanızı 5N sorularıyla korumanın yolunu açıklayacak.

Marka-Marka.org sitesini hazırlayan kişi kim; bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Reyhan Açıkelli. Ankara Ünv. İşletmecilik ve Anadolu Ünv. Çalışma Ekonomisi Mezunuyum. Uzun Yıllar çeşitli firmalarda  Marka ve Markalaşma Üzerine görevler aldım. Marka-Marka.org sitesinin kurulma amacıda Türkiye’de marka olma,markalaşma haberlerini paylaşmak, Markalaşma bilincinin yaygınlaşmasına bir nebze’de olsa katkı da bulunabilmektir.

Sözlük anlamıyla marka bir ticari malı, herhangi bir nesneyi  tanıtmaya, benzerinden ayırmaya yarayan özel ad veya işaret olarak tanımlanmaktadır.  Peki sizce marka nedir?

Öncelikle marka ne değildir onu belirtmek  gerek sanırım. Marka, isim bilinirliği yaratma, ya da tescil ettirmek(halk arasında patent almak) değildir.
Markalar dünyadaki tüm kültürlerde, sadece iş dünyasında değil, sıradan insanların günlük kararları alabilmesinde ya da büyük şirketlerin, siyasetçilerin ve hatta devletlerin önemli kararlarını alabilmesinde, bilinçli yada bilinçsiz etkendir. Düşünsenize markalar olmasa dünya ne kadar karmaşık olurdu. Bu kadar çok ürün ve hizmetin olduğu dünyada neyi seçeceğimize nasıl karar verirdik?
İşte Bu noktada Markalar devreye giriyor. Markalar seçim yapmamızı kolaylaştırır. Karmaşayı azaltır. Örneğin; “Coco Cola” içtiğimizde mutlu olacağımıza, “İntel” işlemcili bilgisayarın hızlı olacağına, “Acun” yaptığı programlarla eğleneceğimize, “Turkcell”  ise kesintisiz iletişim sağlayacağımıza güvenmemizi sağlıyor. Böylece diğerleri arasında farklı oldukları için onları tercih ediyor ve karmaşa yaşamıyoruz.
Yani tekrar markanın ne olmadığına gelirsek, Markalar çok para harcanarak yaratılmış, reklamı yapılmış cafcaflı isimler ve logolar da değildir. Markalar Kişiselleştirir, fark yaratır. Risk ve karmaşayı azaltır.  Marka inançtır. Hayatımıza, farkında olmasak da yön verir.  Sunduğunuz ister ürün olsun, ister hizmet; fayda yaratır, değer oluşturur.
Kısacası markalar güven ve değer yaratmada Dört Dörtlük Unsurdur.

Eskiden marka işletmelerin ayırt edilmesinde bir faktörken günümüzde kişiler  ticari faaliyet ve amaçları olsun olmasın şahıs olarak marka olmaya çalışıyor. Özellikle popüler dünya ve sosyal medya da adını markaya dönüştüren  insanlar var.  Sizce marka geçmişten günümüze nasıl bir değişim geçirdi?

Bu konuda Türkiye’de markalaşma konusunda önemli çalışmalar yapmış olan Güven Borça’nın çok güzel bir makalesi var.  Markaların logolardan isimlerden sembollerden uzaklaştığını anlatıyor yazısında. Bu konuda benzer düşüncelere sahibim. Sosyal Medya Markayı yaşayan bir organizmaya çevirdi.  Artık markalar tek reklam, tek sosyal mesaj, tek haberle günü kurtaramıyorlar. Sosyal medya sayesinde müşterileri ile sürekli etkileşim içinde olmak zorundalar.  Sürekli kendilerini yenilemek hatırlatmak zorundalar.  Markaların yaşayan organizmaya dönüşmesiyle de  Özellikle sosyal sorumluluk projeleri  güven ve bağlılık duyguların oluşmasında daha da önem kazanmaya başladı. 

Bir marka yaratmaya karar verdik, örneğin internetten (site adı, sosyal medya hesapları vs.)  isim hakkınıda  aldık fakat neden  tescil ettirmeliyiz?

Marka önemli bir varlıktır. Güçlü bir pazarlama aracıdır. Daha önceki sorularda belirttiğimiz gibi marka ürün yada hizmetinizin ya şirketinizin yaşayan organizmasıdır. Sizi tüketicinize karşı temsil eder. Ve en önemlisi  Tescil Haksız rekabeti önlemenin Tek yoludur. İyi Bir marka çok taklid edilir.  Ve tescil Taklidi önler. Ticaret Ünvanlarınız Marka olarak tescil edilmedikçe koruma sağlamaz. Marka tescili sahibine, ilgili markanın tescil kapsamındaki mal ve hizmetler için marka sahibinin izni dışındaki her türlü kullanımını engelleme hakkı verir. Marka sahibi markayı bizzat kendi kullanabileceği gibi başkalarına da marka kullanım izinleri verebilir. Markanın marka sahibinin izni dışında kullanımına karşı 556 Sayılı KHK'de önemli yaptırımlar getirilmiştir.

Ve bu nedenle teşcil süreci  marka isminin belirlenme aşamasında  devreye girmelidir, Daha sonrasında site adı, sosyal medya hesapları vb..devreye girmelidir.

Marka oluşturma sürecinde tescil işlemine ne zaman başvurulmalıdır?

Markalaşmaya karar verildiği an marka ismi belirlenme aşamasında tescil sürecine girilmeli ve ismin tescil edilebilirlik kriterlerine göre araştırmasının yapılması gerekir.

Marka adının nerede alındığı önemli mi? Türkiye’de tescillenen bir marka isminin Avrupa’da geçerliliği var mı?

Marka Tescili Başvuru Yapıldığı Ülke Sınırları içinde Koruma Sağlar. Ancak istenirse Markalar Yurdışında da, O Ülkelere Başvuru Yapılarak tescil edilebilirler. Markalaşmaya gidecek olan firmalar hedefledikleri pazara göre marka araştırmasını yapmalılar.  eğer sadece Türkiye sınırları içerisinde faaliyet göstermeyi planlıyorlarsa tabi ki markalarını yurtdışında araştırmaya ya da tescil etmeye ihtiyaçları yok. Bununla beraber eğer yurtdışında da faaliyet göstermeyi düşünüyorlarsa kesinlikle o ülkeler içinde araştırma ve tescil sürecine girmeliler.

Röportaj için Reyhan Açıkelli’ye teşekkür ederiz.

Daha detaylı bilgi edinmek ve yardım almak isterseniz  bigi@tr-network.com  adresinden başvurabilirsiniz.

Keyfiniz kaçsın istemiyorsanız markanızı kontrol edin .

Yorumlar

  1. MEdya Cezve'nin Başarılarının devamını diliyor ve diğer röportajları sabırsızlıkla bekliyorum.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Translate